Wszystko na temat odzyskiwania danych

LaCie 2big Dock Thunderbolt 3

LaCie jest synonimem najlepszych rozwiązań pamięci masowej. Zakupiony przez firmę Seagate w 2012 roku marka LaCie przetrwała do dziś. Firma dzieli swoje portfolio magazynowe na zakresy osobiste i profesjonalne, a oba segmenty są odbiorcami atrakcyjnych obudów dzięki współpracy z wiodącymi projektantami przemysłowymi.

Profesjonalna oferta przeznaczona jest dla twórców treści cyfrowych, którzy potrzebują dużej ilości pamięci masowej podłączonej przez USB 3.0 lub Thunderbolt 3. Wybór d2 jest dostępny w pojemnościach od 1 do 3 TB od 10 TB. Ci, którzy potrzebują więcej miejsca, muszą odwiedzić sekcję Big Raid, w której pojedyncze pudełko może obsłużyć 120 TB.

Po bardziej statycznej stronie LaCie oferuje rozwiązania 2big Dock Thunderbolt 3, które jako nazwa wskazuje zawierają podwójne mechaniczne dyski twarde w obudowie podłączonej do Thunderbolt 3. Największym z nich jest rozwiązanie 20 TB z sugerowaną ceną detaliczną w wysokości 1 149 funtów

Aluminiowe podwozie Neila Poultona jest bardziej atrakcyjne niż zwykła skrzynia zewnętrzna. Głębokość 217 mm, szerokość 118 mm i głębokość 93,3 mm, ważąca 2,9 kg, doskonale pasuje do biurka. Pakiet zawiera 30-centymetrowy kabel Thunderbolt USB Type-C, przejściówkę USB typu C na typ A oraz zewnętrzny zasilacz – czarny, niestety – zdolny do dostarczenia 60W. To musi być używane we wszystkich okolicznościach, ponieważ nie ma sposobu na sprawne działanie urządzenia za pomocą samego kabla Thunderbolt.

Z przodu, który jest plastikowy, znajduje się duża niebieska dioda LED stanu, która zaświeca się, gdy urządzenie jest włączone. Pod spodem port USB 3.1 Gen 1 Type-A może ładować urządzenia mobilne, naciskając 5 W w dół przewodu lub, częściej, działać jako koncentrator, aby przesłać pliki do samego Doku 2big. To samo dotyczy portów Compact Flash i Secure Digital, które są przeznaczone głównie dla fotografów i producentów wideo, którzy chcą szybko przenieść swoje treści do głównej pamięci.

Łączność

W tylnej części znajdują się różne połączenia kablowe. Przycisk zasilania znajduje się tuż nad wlotem adaptera zewnętrznego. Krótkie naciśnięcie sprawia, że Dock przechodzi w stan oszczędzania energii, obracając dyski w dół. Obok są dwa porty Thunderbolt 3, zdolne do dostarczania mocy 15 W do podłączonych urządzeń, a ponieważ nie są one wstępnie skonfigurowane w żaden szczególny sposób, można ich użyć do podłączenia do portu Thunderbolt 3 na komputerze lub część (do) siedmioelementowego łańcucha stokowego, co oznacza, że do Docku i komputera klienckiego można dodać kolejne 5-dołkowe Doki.

Dla tych, którzy nie mają złącza Thunderbolt 3 na swoim komputerze, nie obawiajcie się. Można zamiast tego użyć złącza USB 3.1 typu C, umieszczonego pomiędzy przyciskiem aktualizacji oprogramowania układowego i wyjściem DisplayPort, korzystając z tego samego kabla Thunderbolt. Jeśli masz tylko złącze Type-A po stronie komputera, rozwiązaniem jest dołączony kabel Type-C-to-Type-A. Przejście przez USB 3.1 zwiększa dostarczanie mocy po stronie klienta do 27W.

Podsumowując, LaCie 2big Dock łączy się poprzez Thunderbolt 3 (nad Type-C) lub USB 3.1 Type-C z Type-C lub Type-A, co oznacza, że ​​jesteś prawie objęty, niezależnie od portów twojego komputera. Zmniejszając zagęszczenie kabli do minimum, Dock umożliwia przeniesienie wideo z komputera na monitor.

Kilka ostatnich słów na temat łączności. Podłączaj tylko do jednego komputera za pomocą pojedynczego kabla / portu, czy to Thunderbolt 3 czy USB 3.1. Oznacza to oczywiście, że jakakolwiek inna kombinacja jest nieprawidłowa, więc nie można połączyć stacji dokującej z dwoma komputerami jednocześnie, używając dowolnej kombinacji wyjść: jednej stacji dokującej, jednego komputera. Drugie złącze Thunderbolt 3 służy wyłącznie do ładowania.

Kompatybilność i dyski

Produkty pamięci masowej LaCie były historycznie ukierunkowane na społeczność Apple, a Dock 2big nie różni się pod tym względem. Skrzynka odbiorcza przychodzi wstępnie skonfigurowana z formatowaniem HFS + używanym na komputerach Mac, ale to nie znaczy, że nie może być używana w środowisku Windows. 2-portowa stacja dokująca obsługuje urządzenia oparte na systemie Windows 10, promujące porty Thunderbolt 3 lub USB, należy jednak pamiętać, że skrzynkę należy podzielić na partycje i sformatować za pomocą LaCie Raid Manager.

Wewnątrz, dostępnym po prostu przez wciąganie zatok, LaCie w przewidywalny sposób wykorzystuje kilka dysków HDW 10 TB zoptymalizowanych pod marką IronWolf Pro od macierzystej firmy Seagate. Oferując prędkość obrotową wrzeciona 7200 obr./min i stałą wydajność obsługiwaną przez 256 MB pamięci podręcznej, są jednymi z najlepszych, jakie Seagate ma do zaoferowania. Aktywne chłodzenie odbywa się za pomocą 60-milimetrowego wentylatora Noctua, który znajduje się tuż za napędami i cały czas pozostaje włączony. Urządzenie wykazuje niski poziom szumu po uruchomieniu, ale szuka wytłumionego szarpnięcia związanego z obracającymi się dyskami.

Pod auspicjami Raid Managera można ustawić dyski Raid 0 na maksymalną wydajność (440MB / s-plus, według LaCie), Raid 1 dla bezpieczeństwa, zmniejszając dostępną pojemność do 10TB lub jako kilka dysków ( JBOD). Na przykład nie ma możliwości objęcia wielu doków i uruchamiania Raid 5. Do celów testowych wykorzystaliśmy Raid 0 zorientowany na wydajność.

Kiedy wszystko będzie gotowe, Dock włączy się, gdy połączenie Thunderbolt 3 lub USB 3 zostanie połączone po obu stronach. I to jest to, 18,1 TB przestrzeni sformatowanej w NTFS na wyciągnięcie ręki.

Wydajność i podsumowanie

Chociaż wyraźnie nie ma takiej samej pojemności ani ceny jak większość napędów w tym składzie, wciąż możemy ocenić prędkość 2-gigabitowej stacji dokującej względem innych szybkich urządzeń. Ważne jest, aby mieć naprawdę solidną przepustowość ze względu na rozmiar dysku, oczywiście.

 

Zaczynając od prostego testu odczytu i zapisu sekwencyjnego, możemy poczuć wydajność dysku w najlepszym przypadku. Naprawa kilku dysków o pojemności 10 TB zapewnia bardzo stabilne prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego, ale należy pamiętać o ryzyku utraty danych w przypadku awarii jednego z dysków – w tym trybie nie ma nadmiarowości. Ponowne sformatowanie pary w Raid 1 zmniejsza odpowiednio prędkość odczytu i zapisu do 247 MB / s i 234 MB / s.

 

Nasz drugi test obejmuje dwa scenariusze; kopiowanie w folderze zawierającym duże pliki, takie jak ISO; i kopiowanie w folderze programu pełnym różnych małych plików. Ponownie, zalety Raid są oczywiste, a przewód Thunderbolt 3, oferujący przepustowość do 40 Gb / s, ma wystarczającą przestrzeń, aby pozwolić napędom maksymalnie zwiększyć ich wydajność.

Skopiowaliśmy też ponad 53-GB folder pełen dużych plików, naśladując rodzaje obciążeń, które profesjonalni użytkownicy mogą sobie pozwolić, a LaCie skopiowała z dysku Samsung 960 Pro 500 GB w ciągu zaledwie dwóch minut. Ponowne zapisanie na dysk SSD w stanie niezbyt buforowanym trwało poniżej dwóch minut, co przekłada się na około 400 MB / s w obu kierunkach.

Spożycie treści jest również ważnym czynnikiem w przypadku 2-gigabitowej stacji dokującej. W tym celu połączyliśmy zewnętrzny dysk SSD SanDisk Extreme 500 i zapisywaliśmy duże prędkości odczytu i zapisu w plikach o szybkości 394 MB / s i 381 MB / s.

Podsumowanie

Użytkownicy chcący szybko uzyskać dostęp do repozytorium danych mogą albo przejść tradycyjną trasę NAS, albo, jeśli używamy tylko jednego komputera, wybrać zewnętrzną obudowę mieszczącą szybkie dyski. To tutaj wkracza LaCie 2big Dock. Wyposażony w 20 TB rozdzielony na dwa dyski Seagate IronWolf Pro i podłączony do systemu za pośrednictwem Thunderbolt 3 lub USB 3.1 Gen 1, atrakcyjne rozwiązanie do przechowywania danych, poparte pięcioletnią gwarancją, jest dodatkiem do użycia i umożliwia przesyłanie dużych plików około 400 MB / s.

Kosztująca 1,149 funta cena, choć jest kosztowna dla głównego odbiorcy, znajduje się na niższym poziomie komercyjnej skali dla 20 TB pamięci, więc dla twórców treści cyfrowych, którzy codziennie zajmują się ogromnymi plikami, jest coś miłego w posiadaniu pudełko zawiera ogromne ilości danych po prostu i stylowo.

Zalety

Wygląda świetnie
Ogromna pojemność 20 TB
Zgodne z USB Type-C i Type-A
Można ładować laptopa w trakcie użytkowania
Działa na systemach Windows i Mac
Zachowuje się stosunkowo cicho

Wady

Cena z pakietu premium
Podstawowy pakiet oprogramowania

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.